Stulejka u dzieci

Zacznijmy od tego że zarówno niemowlakom jak i małym dzieciom do lat trzech nie próbujemy odciągać napletka nas siłę! Bowiem u niemowlaków jak i dzieci do lat 3 u których napletek nie zsuwa się z żołędzia jest to stan jak najbardziej naturalny i prawidłowy. Są także dzieci u których już na początku nie ma problemu z odwodzeniem napletka ale te u których tego zrobić się nie da nie są obarczone wadą i nie należy tego stanu zmieniać podkreślam do lat 3 jest to stan naturalnego rozwoju. O stulejce u tak małych dzieci mówić można wtedy gdy zawężenie napletka jest tak duże że utrudnia oddawanie moczu. Jeśli dziecko nie ma problemów z oddawaniem moczu a napletek nie da się odciągnąć to wszystko jest OK!

Nadrywanie napletka na siłę u tak małych dzieci było „modne” że tak to ujmę w latach 80. Jest to zachowanie nieprawidłowe prowadzące do powstania uszkodzeń skóry napletka a co za tym idzie możliwe jest w ten sposób doprowadzenie do powstanie rzeczywistej stulejki. Ponadto zabieg ten jest niezwykle bolesny dla dziecka!

Do pierwszego roku życia nie dokonujemy żadnych prób odsunięcia napletka. Dbamy o penisa dziecka myjąc go podczas kąpieli jedynie z zewnątrz. Dbamy o jego czystość i nie doprowadzamy do powstania stanów zapalnych. Po ukończeniu przez dziecko roku podczas kąpieli można raz na jakiś czas powiedzmy raz na 3 miesiące spróbować delikatnie odprowadzić napletek. Nie używamy przy tym siły dbamy by dziecko nie odczuło bólu. Jeśli uda się przy kolejnej próbie odciągnąć napletek dokładnie myjemy żołądź. Jeżeli po ukończeniu trzeciego roku życia napletka nie udało się odciągnąć należy udać się z dzieckiem do Urologa.

W przypadku gdy zauważymy u dziecka objawy stanu zapalnego takie jak opuchlizna zaczerwienienie prącia należy natychmiast udać się do lekarza!

Wszelkie informacje zamieszczone na stronie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.